Nejmenší auto na světě - autobus pro molekuly

6. listopadu 2005 v 15:02 | Sonny |  Věda a technika
Vědci z Rice University v texaském Houstonu vytvořili nejmenší auto na světě. Obsahuje podvozek, nápravy a čtyři kola ve tvaru fotbalového míče (tzv. buckyball). Toto nanoauto měří pouze 3-4 nm a je tedy jen o něco málo širší než řetězec DNA a 20 000krát tenčí než lidský vlas.


Jen zhruba 3,5 nanometru (3,5 x 10-9 m či chcete-li 3 miliardtiny metru) dlouhé je nejmenší auto na světě, které zkonstruovali vědci na texaské Rice University v Houstonu. Toto nanoauto obsahuje podvozek, nápravy a čtyři kola, která jsou tvořena 60 atomy uhlíku. Tyto atomy mají tvar tzv. fullerenu neboli buckyball, což je obří molekula, složená z 20 a více atomů uhlíku ve vrcholech různých mnohostěnů víceméně kulovitých tvarů.
Jiné výzkumné týmy již sice postavily nano objekty ve tvaru auta, ale spoluautor studie Kevin F. Kelly řekl, že teprve toto auto je první, které skutečně funguje jako auto, valí se po čtyřech kolech, kolmých na jeho nápravy. Rovněž také prohlásil že je poměrně jednoduché postavit nano ojekty, které by klouzaly po povrchu a právě dokázat, že se jejich auto po povrchu neklouže, nýbrž valí, byl jeden z nejtěžších úkolů tohoto projektu.
Proto Kelly a postgraduální student Andrew Osgood, měřili pohyb nanoauta na zlatém povrchu. Aby si ověřili, že jejich auto se po zlatém povrchu spíše valí, než klouže, pořizovali obrázky každou minutu a pozorovali jeho postup. Testy rovněž ukázaly, že je jednodušší táhnout auto ve směru otáčení kol, než jej tlačit stranou.
Sloučení celého auta s sebou rovněž přinášelo hlavní výzvy. Výzkumná skupina strávila téměř osm let zdokonalováním techniky k jeho vytvoření. Nejvíce času zabralo hledání způsobu, jak připojit k autu kola aniž by se poškodil zbytek auta. Tým si již ověřoval práci nanoauta navržením světlem poháněného nanoauta a nanotrucku, schopného nést náklad. Auta by tedy mohla být použita k přesouvání molekul.
Data o maximální rychlosti, zrychlení či výkonu, jak je známe z klasických velkých automobilů, bohužel, nebyla nikde zveřejněna. Určitě by ale bylo zajímavé je zjistit, nemyslíte? A co teprve takový nanotuning :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Haha Haha | 31. ledna 2008 v 21:14 | Reagovat

no nevim nevim

2 Autobus Autobus | Web | 3. října 2011 v 14:04 | Reagovat

Autobus pro molekuly -zajimava metafora :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama